Menu

De chat is beschikbaar van maandag tot en met vrijdag tussen 13:00 en 16:00 uur. Is de chat offline? Bekijk onze Veelgestelde vragen of stel uw vraag via ons contactformulier.

In het archief van de familie Van Lamsweerde bevindt zich een bijzonder stukje academische geschiedenis: handgeschreven collegedictaten van Hendricus van Lamsweerde uit 1670. Deze dictaten geven een uniek kijkje in de universitaire wereld van de 17e eeuw. Het vertelt wat er werd gedoceerd aan de universiteit van Leuven.

Nieuw in de dienstverlening

Het archief van de familie van Lamsweerde, te vinden in toegang 0472, is opnieuw beschreven en sinds kort weer te doorzoeken. De familie van Lamsweerde is afkomstig uit het Zeeuws-Vlaamse dorp Lamswaarde. Via Utrecht is deze familie in Gelderland terecht gekomen. De stukken geven vooral inzicht in het persoonlijke leven van leden van dit geslacht rondom Zutphen en Brummen. Het deel over het goederenbezit is van kleiner.

Een bijzonder voorbeeld van de persoonlijke stukken zijn de collegedictaten van Henricus van Lamsweerde.

Studeren in de 17e eeuw

Collegedictaten zijn aantekeningen die studenten tijdens colleges maakten. In de 17e eeuw was het gebruikelijk — zelfs verplicht — dat studenten hun eigen notities bijhielden. Docenten dicteerden vaak letterlijk hun colleges, waarna studenten deze zorgvuldig opschreven. Soms werd er zelfs gecontroleerd of studenten dit goed bijhielden: het maken van dictaten hoorde bij de academische discipline van die tijd[1].

   Foto van titelpagina Titelpagina 'De Logica'

Wat deze dictaten zo bijzonder maakt, is niet alleen de inhoud, maar vooral de vorm. In tegenstelling tot het vaak haastige gekrabbel in moderne collegeblokken zijn deze notities met grote zorg en aandacht opgesteld. Henricus versierde, net als vele andere studenten, zijn dictaten. Met sierletters, randversieringen en handgetekende illustraties. Sommige pagina’s zijn bijna kunstwerken op zich.

Foto's van rijkelijk versierde letters op pagina  

Ook Henricus van Lamsweerde maakte deze aantekeningen tijdens zijn studie in Leuven. Wat hij precies studeerde weten we niet. Een van de delen begint met de titel ‘de logica’, een kernonderdeel van een studie aan de universiteit.

Tussen de teksten door vinden we allegorische prenten, portretten van beroemd persoon of met een morele les. De illustraties en prenten die Henricus gebruikte, geven zijn dictaten niet alleen prachtig om te zien, maar ook extra gelaagdheid: ze vertellen hun eigen verhaal naast de tekst. 

Kortom: de moeite waard om eens te grasduinen in dit archief! De inventaris is te bekijken op onze website.

  Foto van illustratie

[1] https://expo.bib.kuleuven.be/exhibits/show/de-collegedictaten-van-henricu/de-collegedictaten-van-henricu

 

Contact

location Westervoortsedijk 67-D
     6827 AT Arnhem
     (parkeerplaats aan de
     Mercatorweg)

E-mail Contactformulier
Telefoon  Telefoon
calender2 Openingstijden studiezaal