De 23-jarige Amerikaanse vlieger Bill Moore staat op het punt doodgeschoten te worden. Hij is op gepakt bij een razzia en als krijgsgevangene in Duitse handen gevallen tijdens de Tweede Wereldoorlog. De vlieger zegt onverschrokken dat de Duitsers niet het recht hebben een Amerikaanse soldaat dood te schieten. Het executiepeleton aarzelt, maar een kazernecommandant redt voor de Sichterheitsdienst de situatie. Hij schiet Moore met zijn machinepistool van achteren dood. Na afloop van de executie wordt een SD-er onder druk gezet en gemaand te zwijgen over de moord op de Amerikaan: "Het zal anders verkeerd met hem aflopen".
Dit verhaal speelt zich af in december 1944 bij de Willem III-kazerne in Apeldoorn. Wolter Noordman beschrijft de gebeurtenis nauwkeurig in zijn boek Ondergedoken op de Veluwe. Noordmans publicatie gaat over mislukte ontsnappingsoperaties en onderduikverhalen van geallieerde militairen in de periode 1944-1945. De Duitsers proberen met man en macht om geallieerde soldaten in bezet gebied op te pakken. Het is een kat- en muisspel, vaak op leven en dood, zoals blijkt uit het verhaal over Bill Moore.
De schrijver raadpleegde een dossier van Th.A. Boeree over verzetswerk op de Veluwe in de collectie van het Gelders Archief.
Wolter Noordman. Ondergedoken op de Veluwe. Omniboek. Kampen, 2010. ISBN: 9789059774506